Zużyty sprzęt elektroniczny dla pracowników a VAT
Wyeksploatowany na potrzeby działalności gospodarczej sprzęt elektroniczny często sprzedany zostaje pracownikom na wyjątkowo korzystnych cenowo warunkach. Pomimo, że w takich przypadkach celem sprzedającego nie jest osiągnięcie zysku, ustawa o VAT wymusza na podatnikach określenie podstawy opodatkowania transakcji zgodnie z wartością rynkową.
Sprzedaż sprzętu elektronicznego zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Nie ma przy tym znaczenia, że kupującym jest pracownik. Przepisy ustawy o VAT nie stoją temu na przeszkodzie.
Cena rynkowa
Powyższy przepis nie odnosi się również do pojęcia ceny rynkowej przy określeniu odpłatności. W konsekwencji ustawa o VAT nie ogranicza podatnika w zakresie swobody ustalania ceny sprzedaży. Okoliczność czy transakcja została dokonana po cenie niższej, czy też wyższej w odniesieniu do wartości rynkowej nie ma znaczenia dla zakwalifikowania jej jako odpłatnej. Zatem możliwa jest sprzedaż po cenie niższej (nawet znacząco) niż rzeczywista wartość danego towaru.
W takim przypadku, zgodnie z regułą ogólną art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta